logo-mini

Aktualności & Social Media

Polub nas na Facebook

10 months ago

Minority Rights Group International
Peoples under Threat 2018: new online map and global ranking on genocide

Government crackdowns on freedom of speech and political opposition now key factors in threat of mass killing and other violence - find out more: bit.ly/put2018

#PUT_18 #GenocidePrevention
... See MoreSee Less

View on Facebook

Projekt - "Media, mniejszości i migracje”

Jego celem jest zwiększenie świadomości opinii publicznej w Unii Europejskiej na temat powiązań między UE a krajami rozwijającymi się w kwestiach migracji, ubóstwa oraz sytuacji mniejszości. W ramach projektu wybrani dziennikarze i studenci dziennikarstwa oraz dyscyplin pokrewnych (nauki społeczne) wezmą udział w dwumiesięcznym kursie online (w języku angielskim), a najlepsi absolwenci odbędą miesięczny staż w mediach krajowych oraz wezmą udział w wizytach studyjnych w krajach Europy południowej (przyjmujących migrantów) oraz Afryki, z których pochodzą najliczniejsze grupy migrantów. Projekt przewiduje również nagrody za najlepsze reportaże, prezentacje raportów o mniejszościach na świecie, filmów dokumentalnych i wiele innych wydarzeń.

Działania te będą realizowane dzięki wsparciu finansowemu z strony Unii Europejskiej i Funduszu Wyszehradzkiego. Więcej informacji wkrótce!Inauguracja projektu „Media, mniejszości i migracje”

Katedra Studiów Europejskich wraz z partnerami z Węgier (Minority Rights Group Europe, lider projektu), Wielkiej Brytanii (Minority Rights Group International), Bułgarii (Foundation Gender Project) oraz Słowacji (Human Rights League) zainaugurowała w ubiegłym tygodniu w Budapeszcie projekt „Media, mniejszości i migracje”.

Celem projektu jest zwiększenie świadomości opinii publicznej w Unii Europejskiej na temat powiązań między UE a krajami rozwijającymi się w kwestiach migracji, ubóstwa oraz sytuacji mniejszości. W ramach projektu wybrani dziennikarze i studenci dziennikarstwa oraz dyscyplin pokrewnych (nauki społeczne) wezmą udział w dwumiesięcznym kursie online (w języku angielskim), a najlepsi absolwenci odbędą miesięczny staż w mediach krajowych oraz wezmą udział w wizytach studyjnych w krajach Europy południowej (przyjmujących migrantów) oraz Afryki, z których pochodzą najliczniejsze grupy migrantów. Projekt przewiduje również nagrody za najlepsze reportaże, prezentacje raportów o mniejszościach na świecie, filmów dokumentalnych i wiele innych wydarzeń.

Działania te będą realizowane dzięki wsparciu finansowemu z strony Unii Europejskiej i Funduszu Wyszehradzkiego. Więcej informacji wkrótce!
... See MoreSee Less

View on Facebook

1 years ago

Szkolenie EAPPI oraz możliwość wyjazdu na wolontariat w takiej miejsce, to wyjątkowa okazja, aby z bliska poznać rzeczywistość pracy okupacji oraz roli i znaczenia pracy obserwatorów praw człowieka. Jako były obserwator EAPPI w Palestynie polecam...

Co jest wymagane?
Warunek konieczny:
- b. dobra znajomość języka angielskiego (szkolenie w Krk po ang., a potem podczas 3mc pracy będziesz współpracował z ludźmi z całego świata w 4-5os zespołach za dnia i za nocy.... będziesz z nimi pracował, rozwiązywał problemy zwykłych Palestyńczyków, negocjował z żołnierzami...itp)
- nie zachowujesz się jak maminsynek ani królowa baletu (i Twoi współmieszkańcy/rodzeństwo/rodzice/partnerzy(ki)/mężowie/żony są wstanie to potwierdzić : )
- dojrzałość emocjonalna jest w cenie. Osoby poniżej 28r ż. niech poczekają : )
Mile widziane:
- jeśli znasz realia konfliktu izraelsko -palestyńskiego,
- interesujesz się stosunkami międzynarodowymi, różnicami kulturowymi, religijnymi, dialogiem międzykulturowym
- wiesz co znaczy peace and development
- miałeś/aś jakieś doświadczania/wiedze o krajach z tamtego regionu (może arabistyka?) " )
.... itp
Co otrzymasz w zamian?
- darmowy przelot do-z Izraele
- pakiet profesjonalnych szkoleń z zakresu: bezpieczeństwa, negocjacji, konfliktu pales-izrae i wiele wiele innych
- darmowe zakwaterowanie na 3mc
- comiesięczną kwotę na wyżywienie i funkcjonowanie (ale nie przyoszczędzisz na podróż dookoła świata - jesteś wolontariuszem)
- wyjątkowe doświadczenia pracy w miejscu zapalnym na świecie (konfliktu i okupacji)
- podszlifujesz angielski /poznasz-rozwiniesz arabski
- będziesz pracował w międzynarodowym środowisku
- umiejętność radzenia sobie w trudnych warunkach.... po takich doświadczeniach poradzisz sobie w każdej korpo i w każdych negocjacjach : )
- poznasz wielu Palestyńczyków i Izraelczyków: ich historie i doświadczenia
Co jeszcze?
- Nauczysz się negocjować w trudnych warunkach (np. mając przystawiony pistolet do skroni 🙂
- Nauczysz się prowadzić trudne rozmowy i zbierać informacje np z matką zamordowanego chłopca (np. o zamordowaniu 17-latka przez izraelskiego snajpera, bo rzucał kamykami do żołnierzy o 2-wnocy, którzy właśnie zrobili najazd na jego wioskę...w ramach ćwiczeń armii izraelskiej)
- rozwiniesz w sobie umiejętności analityczne, obserwacyjne
- rozwiniesz w sobie umiejętność krytycznego myślenia (wystarczy popatrzeć na fb by zrozumieć ze 99% Twoich znajomych tej umiejętności jeszcze nie posiadła)
- będziesz wstawał o 4-rano 1-2 w tygodniu aby monitorować CheckPoint, którym przechodzi kilka tys. Palestyńczyków rano do pracy-jak zwierzęta
- będziesz monitował palestyńską szkołę lub trasę dzieci do szkoły, na której są "pilnowani" przez izraelskich żołnierzy, lub którzy dla zabawy wrzucają gaz łzawiący do sal pełnych dzieci
- będziesz spotykał się 2-3 w ciągu dniach z palestyńskimi rolnikami, do których nielegalni osadnicy strzelali jak do kaczki, których sady oliwne rozjechały izraelskie buldożery i zniszczyli izraelscy osadnicy
- te wszystkie rozmowy będą "na gorąco" bo będziesz pierwszym który dotarł do ofiar, światków i sprawców (nim dojedzie ONZ lub ludzie z innych agencji)
- będziesz spotykał się z palestyńskimi rodzinami, których dom zrównali z ziemią izraelska armia
- będziesz pośredniczył w rozmowach między tymi Palestyńczykami, a Żydami, którzy powoływać się będą na prawa od Boga. Za każdym razem gdy poprosisz o nr tel do owego Boga, spotkasz sie z agresją i być może fizycznym atakiem ze strony nielegalnego osadnika : )
- zrozumiesz że Holocaust się nie skończył, tylko trwa nieprzerwanie od 70-lat "Al-Nakba"
- zrozumiesz czym są prawa człowieka - te podstawę i godność człowieka i nabierzesz szerszej perspektywy do codziennych problemów rozleniwionych i mizernie intelektualnie słabych współczesnych Europejczyków, ich problemów oraz postrzegania przez nich znaczenia praw człowieka
- zrozumiesz mechanizmy #marketinguPaństwa czyli jak można przykrywać niewygodne informacje nt łamania praw człowieka, pseudo propagując otwartość w stosunku do mniejszości seksualnych by poprawić swój wizerunek
- poznasz wielu ciekawych ludzi z całego świata z doświadczeniem na misjach w Afganistanem, Kosowie, Iraku, czy Syrii - w ramach rządowych programów oraz cywilnych
- nabierzesz dystansu do własnych codziennych problemów - a po powrocie będziesz lepiej wiedział jak się z nimi i z trudnymi decyzjami mierzyć
- trochę zmężniejesz
- i będziesz miał kilka historii dla kolegów/koleżanek do opowiedzenia przy piwie między historyjkami o tym gdzie kto w tym roku jedzie na wakacje i jakiego kretyna-szefa ma w swojej korporacji 🙂
- uszczerbki na zdrowiu - te fizyczne - raczej się nie zdarzają - te na głowie - często : )))
Tu masz szczegóły! Polecam. Warto.
... See MoreSee Less

View on Facebook

EAPPI training in Poland
Peace and Development Studies Community in cooperation with the World Council of Churches (WCC) organizes a two day training preparing prospective volunteers wishing to participate in Ecumenical Accompaniers Program in Israel and Palestine.

How to apply?
Please send your CV and short cover letter explaining in a few paragraphs (not more than 500 words) why would you like to take part in the EAPPI training to b.myszkowski@pdsc.pl

Who can apply?
Anyone who is interested in Israeli – Palestinian relations, situation in the Middle East region, human rights and is willing to become a human rights observer.

When and where will the training take place?
10th-11th of March 2018 in Cracow, Poland.

Deadline for applications
20th of February 2018. Invitations to selected participants will be send by the end of February 2018.

Costs
The Organisers are covering the cost of the training as well as transportation (2nd class tickets) and accommodation for the selected participants. The training will be carried out in English so fluent knowledge of English is a must.
It is financially supported by the UNICEF.

www.oikoumene.org/en
eappi.org/en
www.unicef.org/appeals/state_of_palestine.html
... See MoreSee Less

View on Facebook

Szkolenie EAPPI

Peace and Development Studies Community przy współpracy ze Światową Radą Kościołów (WCC) organizuje dwudniowe szkolenie dla osób rozważających udział w Ekumenicznym Programie Współtowarzyszenia w Palestynie i Izraelu. Uczestnictwo w szkoleniu otwiera możliwość wyjazdu na trzymiesięczny wolontariat na terenie Izraela i Autonomii Palestyńskiej.

Jak złożyć podanie o udział?
Prosimy o przesłanie CV wraz z krótkim listem motywacyjnym w języku angielskim (maksymalnie 500 słów), uzasadniającym chęć udziału w szkoleniu EAPPI do 20 lutego 2018 na adres: b.myszkowski@pdsc.pl

Kto może ubiegać się o udział w szkoleniu?
Aplikować może każdy, kto interesuje się stosunkami izraelsko-palestyńskimi, sytuacją w regionie bliskowschodnim, prawami człowieka i chciałby zostać obserwatorem praw człowieka.

Kiedy i gdzie odbędzie się szkolenie?
10-11 marca 2018 w Krakowie.

Do kiedy można nadsyłać zgłoszenia?
Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 20 lutego 2018. Zaproszenia do wybranych osób będą rozesłane do końca lutego 2018.

Ile kosztuje udział w szkoleniu?
Organizatorzy pokrywają koszty szkolenia, podróży (bilety w drugiej klasie), jak również zakwaterowania zaproszonych uczestników.

Szkolenie odbywać się będzie w języku angielskim dlatego płynne posługiwanie się tym językiem jest warunkiem koniecznym do pozytywnego rozpatrzenia aplikacji.

Szkolenia realizowane jest przy wsparciu finansowym UNICEF.

www.oikoumene.org/en
eappi.org/en
www.unicef.org/appeals/state_of_palestine.html
... See MoreSee Less

View on Facebook

Nagranie z wczorajszej promocji książki "Na Zachodnim Brzegu bez zmian". Zachęcamy do obejrzenia!

youtu.be/Qpl1-UNqSzsSpółdzielnia "Ogniwo" Kraków wraz z Le Monde Diplomatique - edycja polska zapraszają na premierę książki "Na Zachodnim Brzegu bez zmian". Podczas spotkania k...
... See MoreSee Less

View on Facebook

Dziś w Spółdzielni Ogniwo w Krakowie ma miejsce promocja książki "Na Zachodnim Brzegu bez zmian". Tym, którzy nie mogą dziś być z nami szczególnie polecamy lekturę. ... See MoreSee Less

View on Facebook

W związku z dużym zainteresowaniem Szkoleniem EAPPI, ostateczny termin przesyłania zgłoszeń zostaje przesunięty na dzień 1 października 2016 roku. ... See MoreSee Less

View on Facebook

4 years ago

Peace and Development Studies Community (PDSC)

W dniu 11 lipca 2015 roku Peace and Development Studies Community przeprowadzi szkolenie na temat aktualnej sytuacji na Zachodnim Brzegu Jordanu i we Wschodniej Jerozolimie. Osoby, które wezmą udział w szkoleniu będą miały szansę na zakwalifikowanie się do uczestnictwa w Ekumenicznym Programie Współtowarzyszenia w Palestynie i Izraelu (EAPPI).

Jeśli jesteś osobą, której tematyka związana z Bliskim Wschodem i/lub prawami człowieka nie jest obca, lubisz pracę w zespole i dobrze znasz język angielski – prześlij nam swoje CV na adres: <b.myszkowski@pdsc.pl>, w temacie wpisując "Szkolenie EAPPI".
... See MoreSee Less

View on Facebook
View on Facebook

Komentarz doktora Konrada Pędziwiatra na temat radykalnego islamu we Francji w kontekście ostatnich zamachów terrorystycznych:

pdsc.pl/pl/baza-publikacji/rozmaitoci/335-francja-i-radykalny-islam
... See MoreSee Less

View on Facebook

Dziś zapraszamy na wycieczkę do Hebronu. Jeśli chcecie się dowiedzieć czym jest okupacja terytorium palestyńskiego, to przykład Hebronu jest doskonały - to konflikt w pigułce. Tekst jest długi ale warto poświęcić kilka minut na lekturę. Jego autorką jest Diana Paschel, polska obserwatorka praw człowieka na Zachodnim Brzegu.
pdsc.pl/blogi/blog-eappi/331-okupacja-w-piguce-czyli-z-wizyt-w-hebronie?lang=pl
... See MoreSee Less

View on Facebook